آموزش, اطلاع رسانی, تلفن بیسیم, مقایسه

تفاوت میان ویپ (voip)و سیپ (sip) چیست؟

تفاوت voip و sip

فناوری‌ها در سازمان‌های مختلف با کلمات اختصاری شناخته می‌شوند. به‌عنوان‌مثال برای تماس تلفنی افراد زیادی نمی‌دانند دقیقاً PSTN, PRI, ISDN, VoIP, SIP چه هستند. شما مطمئن باشید افراد نظر مبهمی در مورد هریک از آن‌ها دارند و افراد کمی معنای دقیق این اصطلاحات را می‌دانند.
بنابراین عجیب نیست که سؤالی مانند تفاوت میان ویپ VoIP و سیپ SIP چیست جزء پربازدید‌ترین سؤالات باشد. ازنظر یک فرد متخصص در حوزه صنعت تفاوت این دو بسیار مشخص و واضح است ولی برای یک نفر غیرحرفه‌ای این‌گونه نیست.
در اکثر مواقع حتی فروشندگان دستگاه‌های سانترال و تلفن‌های اینترنتی این دو عبارت را اشتباهاً به‌جای یکدیگر استفاده می‌کنند درصورتی‌که دو فناوری مجزا هستند.
قبل از اینکه شما برای سیستم کسب‌وکار خود تصمیم‌گیری کنید به تفاوت‌های دو فناوری ویپ VoIP و سیپ SIP توجه داشته باشید.

ویپ VoIP و سیپ SIP

زمانی افراد در مورد تفاوت‌های ویپ VoIP و سیپ SIP می‌پرسند که قصد استفاده از این دو نوع فناوری را داشته باشند و بدانند کدام‌یک برای شرکت آن‌ها بهتر است؟
متأسفانه مقایسه ویپ VoIP و سیپ SIP کار درستی نیست زیرا دو فناوری جدا از هم و متفاوت هستند.

ویپ VoIP چیست؟

ویپ Voip مخفف عبارت Voice over Internet Protocol به معنای پروتکل انتقال صدا بر روی اینترنت است . به‌طور خلاصه به فناوری اشاره دارد که به سیگنال‌های صوتی اجازه انتقال از طریق اینترنت را می‌دهد.
هم‌چنین این فناوری به نام‌های تلفن‌های پهنای باند، تلفن‌های اینترنتی و نام‌های دیگر شناخته می‌شود. مهم نیست شما از چه فناوری یا سخت‌افزار و نرم‌افزاری استفاده می‌کنید.
به خاطر داشته باشید تماسی که از طریق اینترنت انجام شود ویپ VoIP نامیده می‌شود.

سیپ Sip چیست؟

سیپ Sip مخفف عبارت Session Initiation Protocol به معنای پروتکل آغاز جلسه است. پروتکلی از قوانین دیجیتال سیستم‌ها که به دستگاه‌ها اجازه می‌دهد با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

فکر کنید آن زبان سخت‌افزار کامپیوتر شما است، اگر کامپیوتر و مودم شما با آن زبان نتوانند صحبت کنند نمی‌توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.
سیپ Sip یکی از ساده‌ترین پروتکل‌هاست که می‌تواند در پیاده‌سازی ویپ VoIP به کار رود. سیپ Sip برای تنظیم و خاتمه جلسه‌های چندرسانه‌ای که شامل صدا و ویدئو هستند مورداستفاده قرار می‌گیرد. در حال حاضر از این فناوری در سطح گسترده و صنعت استفاده می‌گردد.

ارتباط بین ویپ VoIP و سیپ SIP

حال که شما می‌دانید مشخصات ویپ VoIP چیست و سیپ SIP چیست زمان آن رسیده تا به ارتباط آن‌ها با یکدیگر بپردازیم. ارتباط آن دو مانند وب‌سایت‌ها و Html است.

یک وب‌سایت مجموعه‌ای از صفحات است که از طریق مرورگر وب قابل‌دسترس هستند. Html زبانی برای ساخت وب‌سایت‌ها استفاده می‌شود. اگرچه، بیشتر وب‌سایت‌ها از سایر زبان‌ها مانند جاوا نیز استفاده می‌کنند.

همانند آن ویپ VoIP به روش ارسال صدا بر روی اینترنت اشاره دارد. این مطلب به این معناست که اسکایپ و FaceTime در دسته سرویس‌های تلفن قرار دارند. سیپ SIP تنها یکی از پروتکل‌هایی است که در حال حاضر شما استفاده می‌کنید؛ بنابراین شما می‌توانید به‌خوبی ویپ VoIP را با پروتکل‌های دیگر پیاده‌سازی کنید.
به‌عنوان‌مثال، نرم‌افزار اسکایپ از سیپ SIP استفاده نمی‌کند اما بیشتر سیستم‌های تلفنی سازمانی به آن وابسته هستند.

به‌عبارت‌دیگر، هر سیستم ویپ VoIP از سیپ SIP استفاده نمی‌کند؛ اما اکثر سرویس‌های voip از آن استفاده می‌کنند زیرا آن استاندارد صنعت است.

فقط ویپ VoIP یا ویپ VoIP با سیپ SIP

مقایسه مستقیم ویپ VoIP و سیپ SIP کاملاً مفید نیست بلکه بهتر است مزایا و معایب ویپ VoIP و ویپ VoIP بدون سیپ SIP بررسی کنیم.

اگر فقط نیاز به ارتباط صوتی دارید، شما نیازی به انتخاب سیپ SIP ندارید. نیاز نیست خیلی سرمایه‌گذاری کنید بلکه می‌توانید کمی در هزینه‌ها صرفه‌جویی کنید.

این سیستم‌ها نیاز به نصب روی سایت ندارند و قابل‌حمل هستند. شما می‌توانید ویژگی‌های اساسی مانند آی دی ID و انتظار تماس Waiting را به دست آورید.

این‌یکی از دلایلی است که بیشتر سازمان‌ها ویپ VoIP را بر استفاده از سیپ SIP ترجیح می‌دهند.
در حقیقت چندین مورد وجود دارد. اولین چیز این است که شما می‌توانید روش‌های مختلف کانال‌های چندرسانه‌ای را در یک سیستم جمع‌بندی کنید.

شما می‌توانید تماس‌های صوتی، تماس‌های ویدئویی، تماس‌های تلفنی و … را ارسال کنید. آن می‌تواند در قالب ارتباطاتی متحد و یکپارچه ادغام شود. بسیار انعطاف‌پذیر است و گزینه‌های شکست را در مواقع اضطراری فراهم می‌کند.
دیر یا زود سازمان‌ها متوجه می‌شوند که باید آن‌ها ویپ VoIP را به ویژگی‌های پیشرفته سیپ SIP ارتقا بدهند. با توجه به رشد و پیشرفت آینده جای تعجب نیست که گزینه دوم محبوب‌تر است.

در مقاله بعدی می خوانیم :

  • چرا سیپ SIP اهمیت دارد؟
  • میزبانی voip
  • خطوط انتقال سیپ SIP
  • شما باید کدام‌یک را انتخاب کنید؟
  • نیازهای کسب‌وکار

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *