آموزش, اطلاع رسانی, تلفن بیسیم, سانترال

تلفن‌های اینترنتی VOIP ( بخش دوم)

تلفن های سانترال و کارت سانترال پاناسونیک

ضروریات ، قابلیت دسترسی و محدودیت های سرویس تلفن های VOIP

با توجه به سرویس VOIP، شما نباید ویژگی ها و قابلیت های آن را برابر با قابلیت های خطوط معمولی فرض کنید. شما باید قبل از اینکه سرویس های خدمات ارتباطی فعلی خود را به سرویس VOIP ارتقا دهید با ضروریات ، دسترسی پذیری و محدودیت های سرویس VOIP آشنا شوید.

ضروریات تلفن های VOIP

VOIP به اتصال اینترنت از طریق ISP ، سرویس VOIP برای ارتقا خط تلفن معمولی و نرم افزار VOIP برای برقراری تماس های تلفنی نیاز دارد اما خط تلفن سنتی (POTS) نیازمند هیچ یک از این پیش نیاز ها نیست. همچنین خاطر نشان است که سرویس اینترنت دیجیتال (DSL) از طریق خطوط تلفن سنتی به اینترنت متصل می شود. از این بابت شما در حال حاضر برای شروع به خط تلفن معمولی نیاز دارید. حال شما ممکن است بخواهید مزایای VOIP را در برابر تحمل این هزینه ها با توجه به محیط کاری فعلی برآورد کنید.

دسترسی به تلفن های VOIP درهنگام قطع برق

در مدت یک قطع برق معمولی، VOIP به طور کلی غیرفعال می شود بدلیل اینکه دستگاههای متصل به VOIP مانند روترها، آداپتورها و کامپیوترها معمولا بایستی به یک منبع برق متصل باشند اما تلفن های معمولی در این وضعیت همچنین قابل دسترس هستند که یکی از عمده ترین مزیت های این تلفن ها در مواقع ضروری می باشد. در این صورت باید برای اینکه همیشه دستگاه های مربوطه ما فعال باشند از یک منبع UPS برای تامین برق استفاده کنیم.

دسترسی وابسته به پهنای باند

سرویس ارتباطات و تلفن های VOIP همیشه نیاز به اتصالات اینترنت پرسرعت برای عملکرد قابل اطمینان خودشان دارند. همواره با توجه به سرعت اتصال پهنای باند معمولی، باز ممکن است به دلیل ترافیک بالای اینترنت دچار وقفه با پایین آمدن کیفیت سرویس شود. برای مثال اگر شما قصد دارید که با سرویس VOIP با افراد دیگر در ارتباط باشید ممکن است در هنگام پایین آمدن پهنای باند اینترنت بر روی کیفیت صدای شما تاثیر بگذارد.

سرویس های 911

سرویس های 911 در تماس های VOIP به VOIP تضمین شده نیستند. اما با این حال این سرویس ها در بسیاری از خطوطی که به VOIP ارتقا پیدا کردند قابل دسترس می باشند. شما نباید فرض کنید که سرویس های 911 از ابتدا در سرویس های VOIP کار کرده و مورد ارائه قرار می گیرند بهتر است در این باره با ارائه دهنده سرویس خود مشورت کنید.

تهدیدات و خطرات

بسیاری از تهدیدات مربوط به VOIP مشابه تهدیدات مرسوم اینترنتی هستند. در حال حاضر کاربران اینترنت با مزاحمت ها و سوء استفاده ها از طریق ایمیل مانند اسپم ها و تلاش های فیشینگ آشنا هستند. همچنین VOIP راه های دیگری را برای این مزاحمت ها بازکرده است که شامل هرزنامه بر روی تلفن های VOIP (SPIT) ، جاسوسی و سرقت اطلاعات می باشند. همچنین امنیت مکالمات VOIP به نوع سرویس و پیکربندی VOIP بستگی دارد.

چگونه در مقابل خطرات از تلفن های VOIP حفاظت کنیم

بسیاری از اصول و شیوه های برای استفاده ایمنی از VOIP مشابه شیوه های کاربردی دیگر برنامه های اینترنتی که شما از آنها استفاده کرده اید، می باشد. نادیده گرفتن این اصول می تواند به مهاجمان در کنترل سیستم عامل کامپیوتر شما به واسطه یک نقص نرم افزاری موجود یا اعمال تنظیمات نادرست VOIP، اجازه دسترسی دهد. زمانی که برای مهاجمان این امکان بوجود می آید که از معایب پیکربندی VOIP شما بهره مند شوند ، در نتیجه هنگامی که شما در حال استفاده از VOIP هستید آنها می توانند اطلاعات شخصی شما را مورد اشتراک قرار دهند.

در اینجا به بعضی از شیوه های کلیدی محاسبات شخصی مثبت می پردازیم :
– استفاده از برنامه های ضد ویروس و ضد جاسوسی.
– از بابت فایل های ارسالی از طریق ایمیل ها یا پیام های فوری احتیاط لازم را به عمل آورید.
– از تائیدیه صحت و امنیت فایل های دانلود شده و نرم افزار های جدید اطمینان حاصل کنید.
– مرورگر خود را به صورت امن پیکر بندی کنید.
– از دیوار آتش استفاده کنید.
– از اطلاعات مالی و شخصی خود پشتیبان تهیه کرده و امنیت آنها را برقرار کنید.
– یک کلمه عبور قوی ایجاد کنید.
– نرم افزارهای کاربردی خود را بروز رسانی و تعمیر کنید.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *