آموزش, اطلاع رسانی

آیا VoIP ویپ در مقابل نفوذ امنیتی آسیب پذیر است؟ اگر هست، چگونه؟

آیا VoIP ویپ آسیب پذیر است

آیا تاکنون به واژه‌هایی مثل SIP سیپ , VLAN , یا TLS برخورد کرده اید؟ نه تا هنگامی‌ که بصورت فعال در VoIP ویپ در جستجوی اطلاعات بوده باشید. بیشتر مردم اصلا این اختصارات را نمی‌دانند. اما سازمان‌ها نگران سیستم‌های تلفنی VoIP ویپ خود هستند.
زمانی که تکنولوژی VoIP ویپ برای اولین بار اجرا شد، بزرگترین نگرانی‌ها از بابت کیفیت و قابل اعتماد بودن آن بود.
آیا تماس‌های VoIP ویپ‌ می‌‌‌‌تواند با شفافیت کیفیت صدا در تماس‌های خط ثابت مطابقت داشته باشد؟
آیا خدمات دهنده‌ می‌‌‌‌تواند تضمین کند که تماس‌ها ناگهان قطع نمی‌شوند؟
صنعت از آن روزها تا الان مسیر زیادی را پیموده است. کاربرها انتظار کیفیت high-definition) HD) و مورد اطمینان بودن را دارند درست همان‌گونه که فروشندگان بطور روزانه از آن انتظارها فراتر‌ می‌‌‌‌روند.
اما این اواخر امنیت جای آن نگرانی‌ها را گرفته است. سازمان‌ها نگرانند که ممکن است سیستم‌های تلفنی آنها در برابر هکرها آسیب‌پذیر باشند. آیا شخص فاقد صلاحیتی‌ می‌‌‌‌تواند مکالمات را استراق سمع کند؟ آیا مجرمین‌ می‌‌‌‌توانند به داخل سیستم تلفن نفوذ کرده و از آنجا کامپیوتر دیگری را هدف قرار دهند؟ برخی از سازمان‌ها هنگا می‌که‌ می‌‌‌‌شنوند درمورد امنیت VoIP ویپ نگرانی‌هایی وجود دارد، این تکنولوژی را بطور کامل رها‌ می‌‌‌‌کنند.

بله، VoIP ویپ آسیب‌پذیر است

حقیقت این است که VoIP ویپ فقط در همان اندازه‌ای که شما تعیین‌ می‌‌‌‌کنید امن است. این تکنولوژی تماس‌های صوتی را همراه با دیگر انواع دیتا در اینترنت قرار‌ می‌‌‌‌دهد. از آنجا که محدود به شبکهء خاص خودش نیست، باعث بوجود آمدن آسیب‌پذیری‌های جدید‌ می‌‌‌‌شود. هرچند، این خطرها در واقع جدید نیستند.
تماس‌های VoIP ویپ شما درست به آسیب‌پذیری ایمیل است. سیستم‌ها‌‌ی ایمیل هر چند وقت یک بار مورد نفوذ قرار‌ می‌‌‌‌گیرند اما شما دست از استفاده از آنها نمی‌کشید. به جای آن، سعی‌ می‌‌‌‌کنید آن‌ها را از طریق افزودن امنیت ایمن کنید. شما باید برای VoIP ویپ نیز همین روند را اجرا کنید. علاوه بر تمام این‌ها، VoIP ویپ می‌‌‌‌تواند هزینه‌ها را کاهش دهد، کارائی را بهبود ببخشد و بهره‌وری درون سازمان‌ها را تقویت کند.
چرا زمانی که روش‌هائی برای امن کردن موثر سیستم هست از تمام این موارد صرف‌نظر کنید؟

 

محافظت از تماس VoIP

محافظت از تماس VoIP

محافظت از تماس VoIP

چندین روش برای ایمن‌سازی تماس‌های VoIP ویپ وجود دارد. تماس‌های VoIP ویپ از پروتکل‌های مختلفی همچون SIP سیپ استفاده‌ می‌‌‌‌کنند. بجای استفاده از پروتکل‌های استاندارد، شما‌ می‌‌‌‌توانید نسخه‌های ایمن را اجرا کنید. آدرس‌های SIP سیپ شبیه ایمیل هستند ــ SIP:کاربر@دامنه (SIP:user@domain). پس بجای استفاده از آدرس‌های معمول SIP سیپ، شما‌ می‌‌‌‌توانید از SIPS : کاربر @ دامنه (SIPS:user@domain) استفاده کنید که نشان ‌ می‌‌‌دهد از ارتباط رمزگذاری شده‌ای استفاده‌‌ می‌کند. این موضوع شبیه HTTPS است که نشان‌ می‌‌‌‌دهد ارتباط بین مرورگر شما و وبسایتی که مشاهده‌ می‌‌‌‌کنید رمزگذاری شده است.
یک روش دیگر برای اطمینان حاصل کردن از امنیت این است که تماس‌های ایمن SIP سیپ را از طریق VPN (شبکۀ خصوصی مجازی ) انجام دهید. بسیاری از مشاغل از VPN استفاده‌ می‌‌‌‌کنند تا به کارکنان خود این امکان را بدهد که از دور کار کنند. ارسال VoIP ویپ از طریق VPN یک لایه امنیت بیشتر اضافه‌ می‌‌‌‌کند. هرچند شما باید مطمئن باشید که پهنای باند کافی در اختیار دارید. در غیراینصورت کیفیت تماس تا حدی کاهش‌ می‌‌‌‌یابد که به زور‌ می‌‌‌‌توانید صدای فرد دیگر را بشنوید.
همچنین برخی سازمان‌ها یک VLAN را منحصرا برای تماس‌های صوتی نصب‌ می‌‌‌‌کنند. این موضوع باعث‌ می‌‌‌‌شود تماس‌های VoIP ویپ شما را از دیگر اشکال ترافیک داده مجزا کند. به این معنا که لازم نیست تماس‌‌های صوتی بر سر اولویت با دیگر داده‌ها رقابت کرده و همچنین آنها را ایمن نگاه‌ می‌‌‌‌دارد.

ایمن‌سازی تمام شبکه

فراموشی این نکته که راهنماهای امنیت رایج‌ می‌‌‌‌توانند مفید باشند آسان است. لازم نیست که ایمن‌سازی تلفن‌های شما سخت یا پیچیده باشد‌‌. بطور مثال، سخت افزار شبکهء خود را به وسیلهء آخرین نسخه‌ها و نرم افزارهای عامل به‌روز نگه دارید‌‌. این کار باعث بسته شدن روزنه‌ها‌‌ی امنیتی‌‌ می‌شود‌‌. بدین‌سان اطمینان حاصل‌‌ می‌شود که هکرها نمی‌توانند از آسیب پذیری‌ها‌‌ی موجود جهت هدف قراردادن سیستم شما استفاده کنند‌‌.
روش‌های حفاظتی متداول همچون استفاده از فایروال‌ها‌‌، حفاظت در برابر بدافزار‌ها‌‌ و غیره نیز ابزارهای مفیدی هستند که برای VoIP ویپ کاربرد دارند‌‌. اگر شما از سرویس‌ میزبان VoIP ویپ استفاده‌‌ می‌کنید، کاربران بصورت آنلاین و از طریق صفحهء اصلی، اکانت خود را در دسترس قرار‌‌ می‌دهند‌‌. اگر هکرها نام کاربری و رمز عبور شما را در اختیار داشته باشند به ابزارها و تکنیک‌ها‌‌ی پیچیده نیازی ندارند‌‌. پس آموزش امنیت و هوشیاری در مورد رمز عبور امری لازم است‌‌.
آیا کارکنان شما بطور منظم رمز عبور خود را تغییر‌‌ می‌دهند؟ آیا سیاست رمز عبور شما اجازهء استفاده از رمزهای طولانی‌تر را‌‌ می‌دهد؟ آیا کارکنانی هستند که رمز عبور خود را روی کاغذ یادداشت‌ها‌‌ی چسبی نوشته باشند؟ شاید به ذهن شما خطور نکرده باشد، اما کاربران ضعیف‌ترین حلقهء زنجیره در امنیت سیستم شما هستند‌‌. اکثر نفوذها به سیستم بیشتر بخاطر یک کاربر بی احتیاط صورت‌ می‌‌‌گیرد تا تکنیک‌ها‌‌ی پیچیده‌‌.

دیدگاهی جدید

وقتی بحث ایمن‌سازی سیستم تلفن VoIP ویپ شما‌‌ می‌شود، مهم‌ترین نکته‌ای که باید به ذهن سپرد این است که تلفن‌ها‌‌ی شما بیشتر شبیه کامپیوترهایتان است‌‌. آنها صرفا یک جعبهء احمقانه نیستند‌‌. مشاغل نمی‌توانند با سیستم‌ها‌‌ی VoIP ویپ همچون سیستم‌ها‌‌ی قدیمی‌تر برخورد کنند‌‌. نگهداری از تلفن‌ها‌‌ی شما نیازمند داشتن تخصص در فناوری اطلاعات است، چه بصورت درون سازمانی بوده و چه بصورت استخدام مشاوران خارج از سازمان باشد‌‌.
به بخش نهائی SIP سیپ، سخت افزار VoIP ویپ، نرم‌افزارهای تماس اینترنتی و غیره به چشم کامپیوتر نگاه کنید‌‌.‌ می‌‌‌توانید از همان روش‌های امنیتی که برای دسکتاپ و لپ‌تاپ خود بکار‌‌ می‌برید برای VoIP ویپ نیز استفاده کنید‌‌. شاید به ابزارهای خاصی نیاز داشته باشید که VoIP ویپ را شناسائی نموده و تکنولوژی جدید را متوجه شوند، اما نصب آنها دشوار نیست‌‌. ایمن سازی VoIP ویپ را در اولویت قرار دهید و دیگر هرگز دلیلی برای ناامنی تلفن‌ها‌‌یتان نیست‌‌.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *